Zdravá výživa

 

Zdravá výživa ovlivňuje nejen stav našeho organismu zevnitř, ale také to, jak navenek vypadáme i jak se cítíme, neboť poskytuje tělu dostatek energie k vykonávání každodenních aktivit. Správná kombinace potravin zajišťuje přísun důležitých vitamínů a minerálů. Díky vyvážené stravě můžeme předejít mnoha zdravotním problémům, zmírnit většinu zdravotních obtíží nebo zformovat svoji postavu. Zdravá výživa nám zkrátka pomůže změnit život k lepšímu.

 

Základem zdravého jídelníčku je samozřejmě pravidelný stravovací režim – snídaně, oběd a večeře a v závislosti na věku, potřebách a fyzické aktivitě také dopolední, případně odpolední svačina. Zdravá strava by pak měla obsahovat sacharidy, bílkoviny, tuky a další doplnky stravy. Sacharidy, to je zejména ovoce, zelenina bohatá na škroby, luštěniny či obiloviny. Bílkoviny se nachází v mase, rybách, vejcích, mléčných výrobcích a opět v luštěninách a cereáliích. Příjem tuků je nezbytný pro vstřebávání některých vitamínů, tuky najdeme v oleji, másle, smetaně a tučném mase. Přitom bychom neměli zapomínat na dostatečnou hydrataci organismu vodou.

 

Jste náchylní k onemocnění? Pak vám možná chybí některé minerály a vitamíny. Účinným a jednoduchým způsobem, jak vašemu tělu dodáte spoustu vitamínů a minerálů, jsou obilné klíčky. Můžete si je i jednoduše vypěstovat doma! Jak na to?

Obilné klíčky: Lék na téměř každou nemoc
 
Obilné klíčky: Na co pomáhají?

jsou svým obsahem vitamínů a dalších cenných látek opravdu unikátní. Vašemu organismu dodají například vitamín E, nenasycené mastné kyseliny (vitamín F), vitamíny skupiny B, obsahují mnoho železa, hořčík, draslík, bílkoviny a vzácné mikroprvky, jako například chróm či lithium.

Obilné klíčky

Vašemu tělu tak obilné klíčky dodávají látky nezbytné pro stavbu buněk a tkání, snižují hladinu cholesterolu v krvi, chrání před anémií, vysokou měrou přispívají k posílení srdce, nervů, krve, pokožky, mozku, svalů (nedovolí měknutí svalů) a kostí (chrání kosti před řídnutím). Jsou zkrátka lékem téměř na každou nemoc a ideálním prostředkem pro prevenci. Navíc podle výzkumů celkově omlazují organismus.

Jak vypěstovat obilné klíčky?

Stačí nakoupit semena jakýchkoli obilovin (nejlépe v bio kvalitě) a nechat je doma naklíčit. Připravte si nádobu pro klíčení, kterou předtím důkladně omyjte horkou vodou – jen vodou, nepoužívejte mycí prostředky. Zakoupená semena přeberte a poté pořádně propláchněte. Pak je nasypte na dno nádoby, zalijte vodou a nechte stát 8 – 12 hodin.

Po této době vodu slijte, semena znovu propláchněte a dejte zpátky do nádoby, kde je zalijte jen malým množstvím vody tak, aby byla pouze ve vlhku. Nádobu umístěte někam, kam přímo nesvítí slunce. Následně dvakrát denně proplachujte. Klíčky jsou vhodné k jídlu, jakmile dosáhnou velikosti dvakrát až třikrát delší než semeno, což je zhruba za 2 až 3 dny. Pokud je nebudete jíst hned, uložte je do chladničky a konzumujte postupně. Jezte obilné klíčky vždy celé a nejlépe v syrovém stavu.